Zabytkowe miasto – Konin

Zabytkowe miasto – Konin Każde miasto w Polsce posiada jakieś zabytki, dla których warto to miejsce odwiedzić. Wbrew pozorom nawet miasta takie jak Konin posiadają ciekawe Stare Miasto, na terenie którego możemy znaleźć mnóstwo interesujących miejsc. W każdym mieście można przede wszystkim znaleźć zabytki sakralne i w tym mieście również ich nie zbrakło. Główne zabytki jakie można zobaczyć w Koninie to dzwonnica należąca do kościoła pw. św. Bartłomieja wybudowana w 1878 roku, kościół pod tym samym wezwaniem przy też plebania należąca do tego zespołu budynków, w której można zobaczyć zdobienia pilastrami jońskimi. Uwagę turystów bardzo często zwraca też zespół klasztorny ojców Reformatów. Zespół ten składa się z klasztoru oraz kościoła. Klasztor został wzniesiony w 1733 roku przez brata Mateusza Osieckiego. Wybudowano go na planie podkowy, jako dwukondygnacyjny budynek z wirydarzem w środku. Kondygnacje przedzielone są gzymsem kordowym. Warto zwrócić uwagę, że u zbiegu skrzydła wschodniego i skrzydła północnego mieści się rotunda na cokole, gdzie niegdyś stworzona była biblioteka. Obiekt ten dawniej był kościołem klasztornym, a od 1969 roku pełni funkcję kościoła parafialnego. W skład zespołu klasztornego oo. Reformatów wchodzi też kościół św. Marii Magdaleny, który został wybudowany w 1727 roku. Jest to typowy barokowy, jednonawowy kościół, wyróżniający się trzeba ołtarzami z drugiej połowy XVIII wieku. Ponadto w kościele tym można zobaczyć rzeźby z XV wieku. Pieta Chrystusa Frasobliwego, która została wykonana w charakterze ludowym, w 1430 roku, oraz Madonna z Dzieciątkiem wyrzeźbiona w stylu gotyckim w 1490 roku. Wybierając się do Konina warto zwrócić tez uwagę na klasycystyczny ratusz, który został ukończony w 1803 roku. Autorem tego projektu był Andrzej Pelletier, który musiał ograniczyć i dostosować projekt ratusza do licznych jezdni, szerokości rynku i innych obiektów, które położone były obok. Między innymi dlatego ratusz przypomina kształtem wydłużone wrzeciono.

Ciekawe miejsca w sercu Konina

Ciekawe miejsca w sercu Konina W każdym mieście podstawą zabudowań jest ratusz. Również Konin taki budynek posiada i jest on bardzo ciekawym zabytkiem. Koniński ratusz został wybudowany w 1803 roku. Na szczególną uwagę zasługuje dobudowana wieża zegarowa z XVIII wieku, licowana drewnem. Zegar, który został w niej umieszczony przywieziony został z klasztoru w Lądzie. Warto spojrzeć na fronton dorycki – według wielkiego porządku, a także trójkątny tympanon z umieszczonym w nim herbem miasta Konin. We wnętrzu obiektu można zobaczyć nie mniej atrakcyjne witraże pochodzące z XX wieku, oraz przyjże się sufitowi Sali Rady Miejskiej, który jest wykończony stiukowym plafonem. Za zabytki uchodzą też Jatki Miejskie, które zostały wybudowane w XIX wiek UW stylu klasycystycznym, ozdobione zostały dorycką kolumnadą, a dzisiaj są salą ratuszową. Także interesującym zabytkiem jest synagoga, która została budowana w latach 1825 – 1829. Jej wygląd nawiązuje do stylistyki budowli bizantyjskich, jednak budynek ten pierwotnie był wybudowany na planie prostokąta. Dopiero w 1883 roku dobudowano do niego od strony północnej dwukondygnacyjny obiekt, który posłużył jako sala modlitewna dla kobiet, a także jako część zachodnia – przedsionek. Przez pewien okres czasu w synagodze mieściła się także miejska biblioteka. Obok synagogi można znaleźć także żydowski „bes medresz” – czyli „dom nauki”. Został on zbudowany w 1883 roku, a dzisiaj w tym budynku swoją siedzibę ma Miejska Publiczna Biblioteka. Żaden turysta nie może obejść się bez zwiedzenia rynku miejskiego. Przede wszystkim każda kamienica, jak zlokalizowana jest na tym terenie jest zabytkowa. Wiele odbudowano, niektóre budynki dobudowano, ale wciąż bardzo wiele kamienic pozostało z okresu XVI – XVIII wieków. Na pewno jedną z bardziej interesujących kamienic będzie – kamienica Jana Zemełki.

Kolejne ciekawe miejsca Konina

Kolejne ciekawe miejsca Konina Wiele miast bogatych jest w zabytkowe obiekty, czy też miejsca, które chętnie odwiedzane są przez turystów. Z pewnością i Konin ma takie miejsca, które turyści chętnie chcą zobaczyć będąc w tym mieście. Na pewno do pewniaków zaliczyć można Stare Miasto, ponieważ to tutaj można znaleźć największe skupisko zabytkowych obiektów. Na przykład mieszą się tutaj miejska elektrownia z 1916 roku czy też most toruński, a rynek miejski otacza mnóstwo kamieniczek z XVI i XVIII wieku. Wiele interesujących miejsc oferują też Gosławice. Przede wszystkim można zobaczyć tam zamek wznoszony w latach 1420 – 1426, którego wybudowanie zapoczątkował biskup poznański Andrzej Łaskarz. Jest to rezydencja typu gotyckiego, która zbudowana została jako dwór obronny. Do dzisiaj zachowały się jej mury do wysokości pierwszego pietra, oraz obwarowanie zewnętrzne. W latach 1978 do 1986 była to siedziba Muzeum Okręgowego. Kolejnym ciekawym miejscem jest skansen zabudowy wiejskiej, gdzie można zobaczyć zrekonstruowany dworek z XIX wieku, a także kuźnię, stodoły czy wiatraki. Innym interesującym zabytkiem jest bez wątpienia kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, który jest obiektem gotycko – neogotyckim. Został on wybudowany również za poleceniem biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza. Warto zwrócić uwagę na palmowe sklepienie, które wspiera centralnie położona kolumna, czy też jego ośmioboczną nawę tworzącą ramiona krzyża z prezbiterium, dwoma kaplicami oraz kruchtą. Trzeba też zwrócić uwagę na położone w kościele trzy neogotycki ołtarze, które pochodzą z końca XIX wieku. Ciekawa jest także ośmioboczna chrzcielnica wykonana z kamienia, która datowana jest na XVI wiek. Mimo iż kościół ten pochodzi z XVII wieku, to większość jego zabudowań odrestaurowano lub odbudowano w ogóle w XVIII i XIX wieku. W tej okolicy warto obejrzeć jeszcze budynek gorzelni pochodzący z XIX wieku i spichlerz z roku 1838.